Talk:Ana sayfa

From Wikipedia 10
Jump to navigation Jump to search

14 Ocak 2011 değerlendirme ve değişikliklerim

10. Yıldönümü için oluşturulan Web alanın bu Türkçe(leştirilmiş) ana sayfası, çeviri ve kod yerleştirilmesi bakımından önemli özensizlikler içeriyor. çeviriyi yapan ve kodu yerleştiren arkadaşlara, ellerinden gelen kadarını yaptıkları için teşekkür ediyorum. Bununla birlikte, bu arkadaşların, çevirideki değilse bile, koddaki aksaklıkları, buluşma duyuruları peyderpey eklendikçe farketmeleri ve tedbir almaları, kendilerini aşan bir teknik konu varsa bunu bilenlere danışmaları gerekirdi. Ben bu Web alanını ve bunun Türkçe(leştirilmiş) ana sayfasını, TR Vikipedi ana sayfadaki başlık üstünden kocaman verilen duyuruya tıklayarak buldum. Dolayısıyla, burayı, TR Vikipedi'nin doğal ve önemli bir uzantısı kabul ediyorum. TR Vikipedi ana sayfadan bu alanın Türkçeleştirilmiş ana sayfasına o şekilde bir bağlantı verildiği şart altında, burası TR Vikipedi ana sayfasının bir devamı sayılır. Dolayısıyla, TR Vikipedi ana sayfaya o ilanı koyan yetkili arkadaşların buranın sorumluluğunu da almaları gerekirdi. Dikkat edilirse, bu söylediğim, bu sayfayı fiilen yapan arkadaşlarla ilgili değil. TR Vikipedi'nin baş sayfadan sorumlu kişilerinin önünde bence iki seçenek olmalıydı: Ya bu sayfanın sorumluluğunu alıp takibini yapmak veya hiç bu işlere girmeyip 10. Yıldönümü İngilizce sayfaya bağlantı vermek. (O yolu tercih edenler var.) "Biz yapıldığı kadarıyla Türkçeleştirilmiş sayfaya bağlantı veririz, gerisi topluluk üyelerinden isteyenlerin o sayfayı düzenlemesine kalmış" denemez. Bu denli önemli bir olayda, bu derece büyük duyurulmuş bir bağlantıda denemez. Herhangi bir sayfadaki Türkçeleştirme aksaklığından söz etmiyorum. Bu eleştirilerimi, TR Vikipedi ana sayfa tartışma bölümüne de yazdım ve bir iki cümle daha yazmak istiyorum. Yaptığım değişikliklerden önemli olanları aşağıya yazacağım. Önce çeviri, sonra kod. Neophyrigian 06:37, 14 January 2011 (UTC)

"15 Ocak 2011'de Vikipedi 10 yaşına giriyor." denmiş. Değil. 10 yaşını dolduruyor. Değiştiriyorum. Neophyrigian 06:41, 14 January 2011 (UTC)

"Biz bu günü kutlamak için önlem ve çevrimiçi-görüşmeler düzenliyoruz." yazılmış. Bu cümle herhangi bir anlam ifade etmiyor. Şöyle yapıyorum: "Bu özel gün için buluşmalar ve çevrimiçi etkinlikler düzenliyoruz." Neophyrigian 06:49, 14 January 2011 (UTC)

Organize -> Düzenleyin

Etkinliğini communications yardımını, merchandise, ve dahasından yaralanabilmek için ekle. -> Etkinliğinizi ekleyin Neophyrigian 07:13, 14 January 2011 (UTC)

Paylaş -> Paylaşın

Bu yıldönümü sizin için ne demek? -> Bu yıl dönümü size ne ifade ediyor? (Not: "Yıl dönümü" sözünü bileşik yazmak [düzeltme: yazmamak] benim tercihim değil; yukarıda da öyle yazılmış ve sanırım TDK da böylesini tercih ediyor. TR Vikipedi'deki yerleşmiş kuralı bilmiyorum.) Neophyrigian 07:22, 14 January 2011 (UTC)

Tasarım -> Tasarlayın

Yıldönümü için kullanılabilir, değiştirilebilir ve düzenlenebilir özgür seçenekler -> Yıl dönümünde kullanılabilecek, düzenlenebilir özgür tasarımlar Neophyrigian 07:32, 14 January 2011 (UTC)

Biz Vikipedi'nin yıl dönümünü tüm yerküre üzerinde yapıyoruz. -> Vikipedi'yi tüm yerkürede kutluyoruz. Neophyrigian 07:40, 14 January 2011 (UTC)

Gelelim koda. TR Vikipedi ana sayfa tartışma bölümünde de değinmiştim. Mealen şöyleydi: "Türkiye'de yapılacak gibi duran tek buluşma olan İstanbul buluşması bile Türkçeleştirilmiş ana sayfadaki listede görünmüyor. Oysa İngilizce ana sayfada var. Bu kabul edilemez." Bu sayfayı sanırım başlatan ve bazı düzenlemeler yapan bir arkadaş, orada, söylediklerime hiç katılmadığını ifade etti. Sonra, sanırım o veya bir başka arkadaş, gelip burada Istanbul'u kaynağa elle ekledi. Bu elbette ki çözüm değil. Çünkü mesele sadece İstanbul'un olması veya olmaması değil. Mesele, Türkiye'de veya başka yerde, yapılacak, event list'te yer bulmuş etkinliklerin burada belirmemesi. Hadi Istanbul elle eklendi; peki ya ondan sonra listeye giren ama şu anda Türkçe(leştirilmiş) ana sayfadaki listede görülmeyen Uşak ne olacak? Dünya yüzünde yapılacak ve Türkçe sayfada göremediğimiz onlarca başka etkinlik ne olacak? Düzelteceğim. Nasıl yaptığımı anlatmam gereksiz; kaynağın geçmişinden incelenebilir. Neophyrigian 07:59, 14 January 2011 (UTC)

Neden bu eleştiriyor? Eğer Wikipedia'nın 10. doğum günü kutlamaları ile ilgili bir sorun varsa gerçekten ve mantıklı değil ... neden buradasın? Dusti*poke* 07:04, 14 January 2011 (UTC)
  • Nasıl 10. yılını dolduruyor? Vikipedi 2001 yılında kuruldu. Emperyan 14:02, 14 January 2011 (UTC)
Dolduruyor. İstersen sayabilirsin :) --Seksen iki yüz kırk beş 16:29, 14 January 2011 (UTC)
@Emperyan: Önce şunu hatırda tutalım; 2011 yılındayız; yılın başlarında olur öyle eski yıldaymışız gibi düşünmek; hepimize oluyor bazen. 2011 15 Ocak - 2001 15 Ocak = 10 tam yıl. Şu örnek belki kolaylık sağlar: 2002 yılının 15 Ocak günü kaç yaşını doldurmuştu? 1. 1 sonucunu nasıl elde ediyoruz, 2002'den 2001'i çıkararak. Şimdi de 2011'den 2001'i çıkaracağız. 10 tam yaş edecek. 16 Ocak 2011'le birlikte de, 11 yaşından gün almaya başlayacak. Bunu başka şekilde anlatmak benim elimden gelmez. Neophyrigian 17:12, 14 January 2011 (UTC)